Przejdź do treści

O studiach

CEL PROWADZENIA ZAJĘĆ:
„Celem studiów jest uzyskanie unikatowej wiedzy w zakresie zagadnień teoretycznych jak i praktycznych związanych z zagrożeniami obiektów infrastruktury krytycznej. Proponowany program studiów podyplomowych zawiera interdyscyplinarny materiał z wielu dziedzin nauki. Zawarte w nim zagadnienia są powiązane z teoretycznie możliwymi zdarzeniami na terenie obiektów Infrastruktury Krytycznej. Materiał zawiera bogatą analizę bezpieczeństwa rzeczywistych obiektów. Elementy wiedzy będą prezentowane przez wybitnych ekspertów i stanowią niepowtarzalną ofertę na rynku studiów podyplomowych w kraju, proponowane słuchaczom z zakresu bezpieczeństwa obiektów strategicznych ze szczególnym uwzględnieniem obiektów Infrastruktury krytycznej narażonych na zagrożenia CBRNE (ang. Chemical Biological, Radiological, Nuclear and Explosive). Zajęcia praktyczne odbywać się będą zarówno w Politechnice Poznańskiej, jak i na poligonie oraz w specjalistycznym laboratorium CBRNE.”

ADRESACI:
Osoby zawodowo związane z zabezpieczeniem obiektów infrastruktury krytycznej firmy na poziomie zarządzania/kierowniczym jak i praktycznym, pracownicy służb państwowych oraz firm i instytucji prywatnych korporacyjnych jak i strategicznych obiektów, których działanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa społecznego.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Absolwent studium poszerzy swoje zawodowe kwalifikacje oraz nabędzie TEORETYCZNE jak i PRAKTYCZNE umiejętności w obszarach takich:

1) Rozpoznanie i charakterystyka obiektów infrastruktury krytycznej,
2) Planowanie obiektów infrastruktury krytycznej i nowoczesne metody oceny zagrożeń i podstawy projektowania konstrukcji budowlanych,
3) Zarządzanie ryzykiem zagrożeń,
4) Identyfikacja zagrożeń obiektów IK i tworzenie procedur przeciwdziałania,
5) Ustawowy nadzór nad obiektami IK oraz środki zabezpieczeń tych obiektów i reagowanie na zagrożenia,
6) Terroryzm bombowy, zagrożenia pożarowe oraz HAZMAT/CBRNE,
7) Działania dywersyjne i sabotażowe, ataki „Active Shooter”, sytuacje zakładnicze,
8) Zagrożenia wywiadowcze z elementami cyberbezpieczeństwa.

semestr I
semestr II

Zajęcia będą się odbywać w SOBOTY i NIEDZIELE (okazjonalnie w wybrane PIĄTKI w godzinach popołudniowych). Zajęcia składają się z części wykładowej oraz ćwiczeniowej/praktycznej. Wybrane ćwiczenia praktyczne są związane bezpośrednio z pracą z zagrożeniami CBRNE.

*/** GOŚĆ SPECJALNY